Získaj lepšie možnosti vďaka stáži v zahraničí

V decembri 2013 bol na Súkromnej strednej odbornej škole SEZ Krompachy realizovaný prvý mobilitný projekt v histórii školy. 15 žiakov študijných odborov pracovník marketingu, mechanik elektrotechnik a mechanik počítačových sietí sa zúčastnilo odbornej stáže v Londýne, kde okrem cenných skúseností navštívili aj tie najznámejšie pamiatky. Po tomto úspešnom projekte sme sa dva roky neúspešne pokúšali získať grant z EÚ na ďalšie projekty. Nevzdali sme sa a prihlášku sme podali aj tento rok 2. februára 2016. Netrpezlivé čakanie vystriedalo prekvapenie a nesmierna radosť. Tak predsa to vyšlo! Národná agentúra schválila náš projekt Get Better Opportunities With Foreign Work Experience a Súkromná spojená škola SEZ Krompachy tak získa grant na realizáciu mobility v školskom roku 2016/2017.
                  Zámer projektu vychádza z jeho názvu. SSŠ SEZ Krompachy sa nachádza v regióne s výraznejšie vyššou mierou evidovanej nezamestnanosti ako celoslovenský priemer. Takmer 18 % žiakov školy patrí do znevýhodnených skupín, pričom prevažne pochádzajú zo sociálne slabšieho prostredia. Tento počet sa každým školským rokom zvyšuje. Všetky tieto štatistiky sú jemne skreslené dobrovoľným odchodom mladých do zahraničia, ktorí vďaka nedostatku príležitostí často mrhajú svojim talentom, resp. nepracujú v odbore, ktorý vyštudovali, pretože sa buď na Slovensku nedokážu zamestnať alebo ich mzda neuživí. Napriek poslednej uvedenej skutočnosti ide o stále nepriaznivú situáciu. Z uvedeného vyplýva, že žiaci majú len veľmi obmedzenú možnosť cestovať a spoznávať cudzie krajiny. Cestovanie, spoznávanie nových krajín a ich kultúr je súčasťou zvyšovania všeobecného rozhľadu. Je nevyhnutné, aby si žiaci osvojovali pravidlá trhovej ekonomiky, ktoré by po absolvovaní mohli uplatňovať v domácich podmienkach.
                  Práve projektom chceme reagovať na dlhodobý problém okresu Spišská Nová Ves a pomôcť účastníkom získať vedomosti, zručnosti, kompetencie a skúsenosti, vďaka ktorým budú konkurencieschopnejší a príťažlivejší pre potenciálnych zamestnávateľov po ukončení štúdia.
                  Hlavným cieľom projektu je poskytnúť vybraným žiakom pracovnú stáž v hlavnom meste Veľkej Británie - Londýne - vo firmách, ktoré priamo súvisia s ich odborom štúdia. Cieľom je zlepšenie úrovne vedomostí, zručností a kľúčových kompetencií.
                  Projekt výrazne pomôže prepojiť teóriu s praxou, významným cieľom je adaptácia sa žiakov do pracovného prostredia a kolektívu, plnenie si pracovných povinností a zadaných pracovných úloh. Naučia sa samostatnosti, dochvíľnosti a vyššej zodpovednosti pri každodennom dochádzaní do práce metrom, vlakom či autobusom. V neposlednom rade je významným čiastkovým cieľom projektu zlepšenie sa v cudzom jazyku, keďže žiaci budú denne komunikovať v anglickom jazyku nielen na pracovisku, ale aj v domácnosti, kde budú ubytovaní, zlepší sa ich schopnosť aktívnej komunikácie.
                  V neposlednom rade je cieľom projektu podporovať účastníkov pri získavaní a využívaní vedomostí, zručností a kvalifikácií s cieľom podporiť ich osobný rozvoj, zamestnateľnosť a účasť na európskom trhu práce, zvýšiť kvalitu a rozsah spolupráce medzi vzdelávacími organizáciami a podnikmi v celej Európe. Prioritou je rozvíjať zručnosti a kompetencie mladých ľudí v odbornej príprave, naučiť sa pracovať v medzinárodnom tíme, pomôcť žiakom k integrácii na európskom trhu práce, podporiť osobný rozvoj účastníkov, ich sociálne zručnosti a tak spoznávať vlastnú osobnosť v rôznych situáciách, podporiť komunikačné zručnosti a jazykový rozvoj účastníkov.

Mgr. Katarína Šoltésová, koordinátorka projektov Erasmus+