Úvod Oznamy VP Poradňa Dohovor o právach dieťaťa Vysoké školy Linky SSOŠ
Návrat na Vysoké školy

Určenie študijného zamerania

Táto základná voľba je väčšinou u každého študenta daná pomerne jasne. Orientujte sa podľa toho, aké predmety vás v škole bavia, a ste v nich dobrí. Tiež zvážte, aké máte záujmové aktivity, alebo akým štýlom sa najlepšie učíte a aký typ učiva vám vyhovuje. Riešite radšej kvadratické rovnice, alebo sa učíte naspamäť všetky diela Karla Čapka? Maľujete? Je pre vás všetkým šport? Alebo v pohode zvládate od každého trochu?

Technické programy – Ste dobrí v matematike? Rozumiete tomu, ako veci fungujú? V preberanej látke hľadáte princípy, na ktorých daný problém funguje, a snažíte sa ich pochopiť? Potom je pre vás pravdepodobne vhodný niektorý z technických programov, napríklad fyzika, chémia, matematika, strojárstvo, informatika ....

Humanitné programy – Baví vás skôr literatúra? Učíte sa ľahko rôzne jazyky? Učíte sa ľahšie encyklopedické znalosti ako by ste sa pokúšali pochopiť princíp fungovania motora? Potom si vyberte niektorý z humanitných smerov ako napríklad jazyky, učiteľstvo, filozofia, história a ďalšie.

Umelecké programy – Baví vás výtvarná výchova? Dobre kreslíte? Viete spievať? Hráte divadlo? Ak máte talent v niektorej z týchto oblastí, vyberte si z ponuky umeleckých programov.

Ekonomické programy – Ekonómia je tak trochu špecifické zameranie. Stojí na rozhraní humanitných a technických programov. Ekonomické programy sú tiež väčšinou voľbou nerozhodnutých študentov. Jedná sa o vedu spoločenskú, je k nej však potreba aj pomerne dosť matematiky. Než si vyberiete ekonómiu, dôkladne si túto voľbu rozmyslite. Potrebujete tu ako schopnosť učiť sa množstvo encyklopedických vedomostí, tak umenie pochopiť niekedy aj pomerne zložité matematické princípy.

Teraz už viete, na aké zameranie sa budete orientovať. Zostavte si užší výber škôl, ktoré sa na toto zameranie orientujú. K tomuto výberu výborne poslúži Tabuľka s globálnymi programami škôl. V tejto tabuľke nájdete školy roztriedené podľa globálneho zamerania. Tabuľku nájdete na webe www.gaudeamus-sk.sk .

Výber konkrétnej školy

Výber konkrétnej školy závisí predovšetkým na programe, ktorý chcete študovať, teda na tom, či ho daná škola ponúka, a tiež na mnohých ďalších faktoroch. Ďalší výber môžete smerovať dvojakým spôsobom. Buď najprv zvolíte školu podľa globálneho zamerania a budete ďalej zisťovať aké má fakulty, alebo viete, akú fakultu chcete študovať a budete vyberať školy, ktoré danú fakultu majú.

Voľba fakulty

Pre voľbu správnej fakulty je nutné poznať zameranie, ktoré chcete študovať. Ak ho už poznáte, použite Zoznam fakúlt na vyhľadanie zodpovedajúcej fakulty. Ak napríklad chcete byť učiteľom, vyhľadajte v zozname pedagogickú fakultu a hneď vidíte, na ktorých univerzitách táto fakulta existuje. Pri každej fakulte nájdete základné kontaktné informácie, odkaz na zoznam programov, ktoré fakulta ponúka, informácie o počtoch prijímaných študentov, o prijímacích skúškach a odkazy na vzorové testy z minulých rokov.

Voľba školy

K voľbe konkrétnej školy sa dostanete dvoma spôsobmi. Ak ste si vybrali štúdium na univerzite, najprv si vyberte konkrétnu fakultu, a podľa toho ešte len univerzitu, ktorá danú fakultu má. Ak váš program ponúkajú aj vysoké školy preskočte výber fakulty, a hľadajte priamo konkrétnu školu. Skvelým nástrojom pre hľadanie konkrétnej školy alebo fakulty je zoznam „Kam po maturite“. V tomto zozname nájdete všetky vysoké školy, univerzity a iné vzdelávacie inštitúcie, pri každej škole sú tiež základné kontaktné informácie, a zoznam ponúkaných študijných programov.

Voľba konkrétneho študijného programu

Voľba konkrétneho študijného programu je pre vaše budúce štúdium asi najzásadnejším krokom. Voľba študijného programu ovplyvní nielen to, aké predmety budete študovať, ale hlavne vašu budúcu možnosť uplatnenia na trhu práce.

Je potrebné odpovedať si na niekoľko zásadných otázok:

Študijný program vyberajte predovšetkým s ohľadom na obsah programu, študované predmety, dĺžku štúdia, možnosť budúceho uplatnenia v praxi, možnosti nadväzujúceho štúdia, ale aj na to čo vás baví, a v akom povolaní sa budete v budúcnosti cítiť dobre.

Súkromná alebo verejná škola?

Táto voľba je skôr subjektívna, ale môže byť tiež podstatná. Medzi súkromnou a verejnou školou vyberajte v prípade, že ponúkajú rovnaký program, o ktorý máte záujem. Vyberajte najmä na základe vašej finančnej situácie, a tiež na základe odporúčaní na kvalitu školy.

Ďalšie faktory ovplyvňujúce výber