Úvod Oznamy VP Poradňa Dohovor o právach dieťaťa Vysoké školy Linky SSOŠ
Návrat na Vysoké školy

A čo štúdium v zahraničí??

TŠtúdium v zahraničí je v dnešnej dobe stále viac populárne. Môže vám priniesť mnoho nových skúseností, umožní vám zdokonaliť sa v cudzom jazyku, a v neposlednom rade štúdium na zahraničnej univerzite zvýši vašu cenu na trhu práce.

Máte v zásade dve možnosti ako v zahraničí študovať.
  1. Prvá možnosť je vyjsť na výmenný študijný pobyt. Väčšina slovenských vysokých škôl a univerzít je zapojená do výmenných študijných programov podporovaných Európskou úniou. Ak ste študentom takejto školy, môžete sa do tohto programu prihlásiť a odštudovať si tak jeden, alebo dva semestre svojho štúdia na zahraničnej univerzite. Táto cesta je výrazne jednoduchšia a lacnejšia. Vaša univerzita vám zaistí miesto na zahraničnej univerzite a poskytne vám tiež štipendium na čiastočné pokrytie nákladov. Doba, po ktorú študujete v zahraničí, sa vám započítava do vášho štúdia. Ponuka krajín a univerzít záleží na konkrétnej škole.
  2. Druhou možnosťou je vydať sa študovať do zahraničia na vlastnú päsť. Táto alternatíva je dobrodružnejšia a finančne náročnejšia, ale tiež vám toho oveľa viac prinesie. V tomto prípade sa prihlásite priamo na zahraničnú univerzitu, odštudujete si tam celé štúdium a získate zahraničný diplom. Ak ste sa rozhodli pre druhú možnosť, môže vám náš návod významne uľahčiť výber.

Ktorú krajinu vybrať?

Prvým krokom pri výbere štúdia v zahraničí je správne zvoliť krajinu, v ktorej budete študovať. Vyberajte napríklad podľa toho, aký jazyk ovládate, alebo aký sa chcete naučiť, či je vám blízka kultúra danej krajiny, či sú v krajine kvalitné a prestížne univerzity. Dôležitými faktormi sú tiež podmienky a predpisy upravujúce štúdium, a pobyt v krajine, možnosti práce pri štúdiu, štipendiá, a ďalšie. Všetky tieto, a mnohé ďalšie informácie o najatraktívnejších študijných destináciách po celom svete môžete nájsť v sekcii podmienky štúdia v zahraničí.

Podmienky štúdia v zahraničí

Podrobné informácie nájdete na www.gaudeamus-sk.sk. Pri každej krajine nájdete základné geografické informácie, zoznam podmienok pre pobyt a štúdium, informácie o nákladoch na štúdium, a o študentskom živote v krajine.

Viem kam. Ale na akú školu?

Ak ste si vybrali krajinu, v ktorej by sa vám páčilo študovať, ďalším krokom je zistiť, aké univerzity sa v krajine nachádzajú, a aké ponúkajú študijné možnosti.

Poznám školu, program, alebo zameranie, ktoré chcem študovať. Čo ďalej?

Ak ste dočítali až sem, pravdepodobne už máte vybrané študijné programy, ktoré vás zaujímajú, a viete, na ktorých školách je možné študovať. Pravdepodobne tiež máte zostavený zoznam niekoľkých možných alternatív. Teraz je tá správna doba začať zisťovať podrobnejšie informácie o vybraných školách, a stretnúť sa s ich zástupcami a študentmi, ktorí sú vám schopní poskytnúť informácie priamo zo zdroja. K tomuto je ideálna osobná návšteva veľtrhov (burzy) vysokých škôl, konkrétnych škôl, využiť dni otvorených dverí na jednotlivých školách respektíve kontaktovať študijné oddelenie.