Úvod Oznamy VP Poradňa Dohovor o právach dieťaťa Vysoké školy Linky SSOŠ
Návrat na Vysoké školy

Podanie prihlášky na VŠ

V tejto chvíli už máte všetky dostupné informácie, a na ich základe zostavený zoznam niekoľkých škôl a programov, na ktoré sa chcete prihlásiť. Ďalším krokom je podanie prihlášok. Prihlášky na vysoké školy sa podávajú buď na štandardnom tlačive, alebo elektronickou formou. Elektronická podoba prihlášok sa na každej škole líšia. Niekedy je vedľa elektronickej podoby nutné ešte zaslať vytlačenú prihlášku poštou. Niektoré školy môžu prihláške požadovať doloženie ešte napríklad kópie vysvedčení zo strednej školy, kópiu maturitného vysvedčenia, alebo potvrdenie lekára. Za každú podanú prihlášku sa vyberá administratívny poplatok. Za tlačené prihlášky sa pohybuje okolo 30-50 eur, elektronické prihlášky bývajú lacnejšie. Je dôležité si predovšetkým strážiť termíny, ktoré školy stanovujú pre podávanie prihlášok. Tiež pamätajte, že na každú fakultu, alebo študijný program je nutné podať prihlášku zvlášť.

Prijímacie skúšky

Prijímacie skúšky sa líšia podľa fakúlt, a niekedy aj podľa študijných programov. Môžu byť ústne, písomné, talentové, môžu sa skladať z viacerých rôznych predmetov, niektoré školy požadujú napísanie eseje, a odporúčací list. Na niektorých fakultách prijímacie skúšky nie sú vôbec, alebo sú študenti prijímaní na základe študijných výsledkov zo strednej školy. Informácie o prijímacích skúškach na jednotlivé fakulty a ukážky testov z minulých rokov nájdete v Zozname fakúlt.

Orientácia vo vysokoškolských pojmoch

Už v priebehu výbere vysokej školy sa budete stretávať s mnohými novými, a zatiaľ neznámymi pojmami. Pre uľahčenie orientácie pri výbere, a pri vašich prvých krokoch na vysokú školu sme pre vás pripravili zoznam najdôležitejších pojmov, spojených s akademickým prostredím. Porozumenie týmto pojmom vám významne uľahčí počiatočnú orientáciu na vašej novej škole.