Návrat na Akcie v šk. roku 2015/2016

Deň Zeme

AktivityVyhodnoteniePráce žiakovEko kútik

Deň Zeme je deň venovaný Zemi, ktorý sa každoročne koná 22. apríla. Deň Zeme vznikol ako reakcia na rozsiahle poškodzovanie životného prostredia. Iniciátorom bol environmentálny aktivista, senátor Spojených štátov z Wisconsinu, Gaylord Nelson. Tento deň sa začal oslavovať od roku 1970. Jeho cieľom je pripomenutie si našej závislosti na cenných daroch poskytovaných Zemou. Je potreba si uvedomiť, že zemské zdroje nie sú nevyčerpateľné, a preto sa treba venovať otázkam životného prostredia a prostredníctvom spoločného celosvetového úsilia chrániť jej poklady pre budúce generácie ľudí a ostatných tvorov žijúcich na Zemi.

Preto sme sa rozhodli zrealizovať na škole aktivity pre žiakov smerujúce k poznaniu, že človek žijúci na tejto Zemi je bytostne závislý na cenných daroch poskytovaných Zemou. Je potrebné, aby si naši žiaci, uvedomili, že zemské zdroje nie sú nevyčerpateľné, a preto sa treba venovať otázkam životného prostredia a prostredníctvom celospoločenského úsilia chrániť poklady Zeme pre budúce generácie ľudí a ostatných tvorov žijúcich na Zemi.
         Všetky triedy boli rozdelené do skupín a postupne prechádzali stanovišťami – od tých, kde si zmerali svoje fyzické sily, koordináciu, trpezlivosť a presnosť (bowling, hod na plechovky a vrchnáčikový basket) cez zveľaďovanie okolia školy, kde zametali, čistili, odstraňovali odpadky, ale aj sadili nové kvety a stromčeky až po vedomostné, kde si preverovali znalosti o svojej rodnej vlasti a prešli rôznymi ekokvízmi; a kreatívne, kde z recyklovateľných materiálov vytvárali rôzne ozdoby, ale aj použiteľné veci a kreslili vybrané krajiny sveta so znakmi pre ne typickými.
         Za každú aktivitu žiaci získavali body, no body sme udeľovali aj za účasť, keďže sme chceli motivovať triedy k čo najvyššej účasti – maximálne 10 bodov za každú aktivitu. Maximálny počet dosiahnutých bodov tak mohol byť 100. Ako dopadli naši žiaci?

Vyhodnotenie:

1. IV. CM – 88, 5 bodov
  2. I. CM – 87 bodov
  3. A + I. B + I. G + II. G – 86 bodov
  4. II. B – 80 bodov
  5. III. A – 79,5 bodov
  6. III. CM – 78,5 bodov
  7. II. CM – 75,7 bodov
  8. II. N – 71,25 bodov
  9. III. B – 70 bodov
  10. I. N – 66,5 bodov
  11. I. D – 48,5 bodov

Každý žiak dostal sladkú odmenu za účasť a prvé tri miesta sme zároveň odmenili chutnou pizzou (1. miesto 3 pizze, 2. miesto 2 pizze a 3. miesto 1 pizza).
         Zábavno-náučnou formou sme tak všetci prispeli nielen k zveľadeniu okolia školy. Zároveň od piatku, 22. 4. 2016 sa v budove školy nachádza špeciálny enviro kútik, v ktorom okrem zberných nádob na separovaný odpad nájdete aj nástenku s dobou rozpadu rôzneho odpadu, ktorý môžete vďaka nezodpovedným ľuďom nájsť v prírode.
         Našu Zem si musíme chrániť. Je síce milióny rokov stará, ale našou nedbalosťou by sme ju dokázali veľmi rýchlo zdevastovať. A ak chceme dýchať čistý vzduch, piť pitnú vodu a jesť nezávadné potraviny, musíme pre to aj niečo urobiť.
         Ďakujeme za účasť každému žiakovi a zamestnancovi školy.