Návrat na Akcie v šk. roku 2012/2013

Euroscola

Aj študenti SSOŠ SEZ Krompachy chcú prezentovať svoj názor!

Po dlhých prípravách sme 8. 11. 2012 o 10:00 zorganizovali v aule SSOŠ SEZ Krompachy podujatie s názvom „Ľudské práva a Sacharovova cena“. Zapojili sme sa do projektu Euroscola, ktorý organizuje Informačná kancelária Európskeho parlamentu na Slovensku. Hlavnou výhrou je výlet do Štrasburgu. Cieľom podujatia bolo zvýšiť informovanosť verejnosti o tejto problematike. Do príprav sa aktívne zapojili študenti prvého, druhých, tretieho a štvrtého ročníka maturitných odborov.
       Program sme začali prezentáciou o Sacharovovej cene, ktorú ako jediný Slovák dostal v roku 1989 Alexander Dubček, ktorého sme si in memoriam uctili. Pokračovali sme hranými scénkami o porušovaní ľudských práv, napr. zákaz mučenia, právo na život, listové tajomstvo a i., v ktorých účinkovalo 11 študentov (II. CM: Veronika Cehlárová, Lucia Kotlárová Ivana Lisoňová, II. M: Martin Pavan, III. M: Iveta Horváthová, Klaudia Jacková, Lukáš Kandrik, Gabriela Kleinová, Terézia Ondášová, Tomáš Richnavský, IV. C: Jaroslav Cehlár).
       Naše pozvanie prijalo 48 študentov tretích ročníkov z gymnázia s vyučujúcou Mgr. Andreou Gondovou, približne rovnaké zastúpenie mali študenti z našej školy. Za mesto Krompachy nás prítomnosťou poctil zástupca primátorky Stanislav Barbuš. Sme veľmi hrdí, že sa nám podarilo usporiadať aj videokonferenciu s ombudsmankou JUDr. Janou Dubovcovou, po ktorej sme búrlivo diskutovali o nastolenej problematike. Na záver sme položili prítomným kontrolné otázky a kvíz vyhodnotili. V tomto smere nás gymnázium porazilo rýchlejšími odpoveďami, ale ocenili sme ho patričným potleskom.
       Okrem akcie v škole sme 12. 11. 2012 o 15:00 navštívili aj Denné centrum seniorov a prezentovali im náš projekt. Zamerali sme sa najmä na diskusiu, ktorá sa stretla s pozitívnym ohlasom a na záver nás hostitelia ocenili aj potleskom.
       Týmto podujatím sme dokázali, že krompašským študentom nie je situácia na Slovensku a vo svete ľahostajná. Sme nesmierne radi, že sa naše podujatie stretlo s úspechom.

Mgr. Katarína Ondášová