Návrat na Exkurzie v šk. roku 2016/2017

Tatranský ľadový dóm na Hrebienku

Dňa 14.3.2017 sme sa so žiakmi SSŠ SEZ Krompachy boli pozrieť na štvrtý ľadový chrám na Hrebienku vo Vysokých Tatrách. Po skúsenostiach z prvých troch ročníkov sme si vybrali termín s dobrým počasím a počas písomných maturitných skúšok, v ktorom sme predpokladali nízku návštevnosť a vyšlo nám to.
        Mali sme dostatok času pozrieť si nádheru umenia v ľade, prírodu Tatier a atmosféru spoločného cestovania vlakom. Bolo to super !
        Momentálne bolo na Hrebienku málo snehu. Tatranský dóm bol umiestnený na už tradičnom mieste pod bielou klimatizovanou kopulou. Pripravil pre nás jedinečný ľadový kostol s prvkami tatranskej histórie a prírody v honosnom štýle spišskej gotiky s krásnym skleneným oltárom. Hlavným staviteľom gotickej krásy je umelecký sochár Adam Bakoš a tvorbu sklenených oltárnych vitráží realizoval sklár a dizajnér grécko-slovenského pôvodu Achilleas Sdoukos. Táto majestátna stavba, ktorá nemá na Slovensku obdobu, rozhodne stála za návštevu. Očarila nás precíznou prácou a detailom, ktorú podtrhovalo príjemné osvetlenie a v pozadí príjemná hudba. Hneď vedľa Tatranského dómu nás vítala druhá kupola, ktorá ukrývala ľadovú rodinku medveďov. Toto skvostné ľadové súsošie zároveň otvára miesto, ktoré je venované výsledným dielam sochárskych umelcov súťažiacich v podujatí TATRY ICE MASTER 2017.
        Tohtoročný spišský gotický Tatranský dóm sa nám páčil viac, ako minuloročný. Je v ňom menej sôch ale väčších, pôsobí majestátnejším dojmom. Už sa tešíme na ďalšiu zimu a na náš spoločný výlet.

MOV : Mgr.M. Lukáč, Bc.J. Laciňáková,
                                                                             p.M. Mindžák, Bc.A. Holická, Ing.I. Lendacká