Návrat na Akcie v šk. roku 2012/2013

Regionálne centrum mládeže – Letná škola v Kysaku

Je to už skoro tradícia zúčastniť sa „Letnej školy v Kysaku“. Ani tento školský rok nebol výnimkou. Téma tohto stretnutia bola „Alternatívne energetické zdroje“. Pobyt trval štyri dni (21.-24. mája 2013), počas ktorých sme sa zúčastnili rôznych prednášok: Fyzika v každodennom živote, Vesmír a iné. Súťažili sme a preukazovali svoje schopnosti vo fyzike, ale aj vo vyjadrovaní sa pred publikom a museli sme si vedieť obhájiť svoj názor. Na úvod sme predstavili školu, z ktorej sme prišli. Na prípravu sme mali jednu hodinu a potom každá skupinka účastníkov postupne prezentovala z akej školy prišli. Boli tam z Gymnázia v Krompachoch, z Gelnice, Košíc, Žiliny a Spišskej Novej Vsi a z Technickej akadémie v Poprade a mnohých iných škôl. Hlavným bodom pobytu bola súťaž TMF – fyzikálna súťaž. Boli sme rozdelení do šiestich tímov a počas celého pobytu sme chodili po stanovištiach a plnili úlohy. Mali sme tam pripravené zariadenie, na ktorom sme sami museli spraviť experiment počas času, ktorý nám bol vyhradený. K dispozícii sme mali rôzne prístroje, ktoré bolo na profesionálnej úrovni. Počas nášho pobytu sme mali rôzne aktivity na spoznávanie sa a podobne. Tretí večer nášho pobytu sa konala súťaž medzi šiestimi tímami, ktoré sa rozdelili na dve skupiny a v každej skupine boli traja členovia, kde každý si vyskúšal úlohu referenta, oponenta a recenzenta.
       Posledný deň sme si museli privstať a šli sme do Košíc na UPJŠ, kde sme navštívili katedry Biofyziky a dozvedeli sa rôzne teoretické i praktické poznatky od vedeckých pracovníkov. Po exkurzii sme sa presunuli do RCM na obed. Obsluhovali nás študentky Hotelovej akadémie, čo sa nám veľmi páčilo. Záver sústredenia bol spoločný. Zhodnotili sme čo sa nám páčilo a čo by sme zmenili. Bolo nám smutno, že sa to už končí. Tí čo sme tam už boli sme to hodnotili ako jedno z najlepších podujatí. O rok by sme sa takto chceli stretnúť opäť.

Tomáš Hudák (II. CM), Gabriel Bukóci, Patrik Jurtinus, Vladimíra Valentová (I. CM)