Návrat na Akcie v šk. roku 2018/2019

Margecianské fajnoty 2018

Desiatku najlepších podujatí v Košickom regióne aj tohto roku uzavrela pastva pre chuťové poháriky v Margecanoch. Návštevníci si mohli vychutnať tradičné špeciality dolného Spiša, ale aj zahraničných kuchýň pripravené priamo pred očami zákazníkov. Na zahriatie hrala muzika jednotlivých súborov, ktorí vystupovali na podujatí. Návštevníci mali možnosť vidieť množstvo remeselníckych a regionálnych výrobkov.
        „Margecianské fajnoty“ sú už tradičným podujatím, kde širokému spektru verejnosti ponúkajú tradičné jedlá z okolitých obcí. Tieto kulinárske špeciality sa podľa starodávnych receptov pripravujú pred očami návštevníkov. Okrem ochutnávky všetkých pečených a varených jedál prebieha aj predaj výrobkov z „Gazdovského dvora“. Centrum Margecian sa zmenil na jeden obrovský hodový stôl,.
        Na tejto akcii sa zúčastnili aj žiaci našej školy. Prvý deň patril jedlám z Dolného Spiša. Nechýbali zemiakové placky, škvarky, pirohy, halušky, hurky, klobásy, grajzupa, domáca údená polievka z rezancami, hrstková polievka, mačanka, poľovnícky guľáš, palacinky, trdelník, kysnuté koláče, nálečníky....
        V prvý deň naši žiaci pomáhali v „ Margecianskej kuchni“. K spolupráci nás oslovil súbor „Jadlovec“ z Margecian, ktorý celú akciu organizuje pod záštitou . V nedeľu sme mali aj svoju vlastnú „Kuchňu“. Pripravovali sme „Spišské džatky so slaninkou a kyslou smotanou “ a „Palacinky s lekvárom alebo nutelou „.
        Všetkým, ktorí sa akýmkoľvek spôsobom podieľali na zabezpečovaní služieb v rámci akcie patrí srdečná vďaka. Tešíme sa na „Margecianské fajnoty na ďalší rok.

MOV: Bc. Janka Laciňáková