Návrat na Súťaže v šk. roku 2016/2017

Súťaž odborných vedomosti a praktických zručnosti žiakov SOŠ

V dňoch 29. až 30. novembra 2016 sa uskutočnil v priestoroch Spojenej školy v Nižnej nad Oravou už 12. ročník súťaže odborných vedomostí a praktických zručností žiakov stredných odborných škôl, ktorej sa zúčastnili žiaci 4-tých ročníkov študijného odboru mechanik elektrotechnik z celého Slovenska: SOŠ Prievidza, SOŠ Ružomberok, SOŠ Martin, SOŠ Považská Bystrica, SOŠE Žilina, SOŠ Košice-Šaca, SOSE Trnava, SSŠ Krompachy a SŠ Nižná. Súťaž prebehla pod záštitou Slovenskej obchodnej a priemyselnej komory.
       Našu školu reprezentovali žiaci IV. CM triedy František Kuraj a Lukáš Bandžuch. V prvý deň súťaže, kým žiaci riešili odborný test, ich pedagogickému dozoru boli predstavené priestory školy a vybavenie dielni, vďaka čomu sa naskytla možnosť porovnať témy teoretickej časti učiva a praktického vybavenia školy. Možno konštatovať, že v osnovách učiva nezaostávame za žiadnou školou a vybavenie našich dielní je tiež na dobrej úrovni. Po súťaži nasledoval seminár v elektrotechnike, kde firma z Trstenej vyrábajúca tepelné čerpadlá prezentovala ich vlastnosti, technické parametre a ich využitie pre domácnosti ako alternatívny moderný zdroj tepla a chladenia. Podnetná bola najmä diskusia na konci prezentácie. Na druhý deň súťaže žiaci ukázali svoje praktické zručnosti konkrétnym zapojením trojfázového zariadenia riadeného ovládacím obvodom podľa zadanej schémy. Do celkového umiestnenia sa sčítavali body za funkčnosť výrobku, estetiku a bezpečnosť zapojenia a tiež body získané v teoretickej časti z prvého dňa.
       Konkurencia bola silná, predsa len sa súťaže zúčastnili prestížne školy z celého Slovenska. Naši žiaci obsadili v súťaži družstiev vynikajúce 4. miesto. V súťaži jednotlivcov František Kuraj obsadil 4. miesto a Lukáš Bandžuch skončil na 16. pozícii
        Ďakujeme za reprezentáciu školy.

Ing. Juraj Jánošík