Návrat na Akcie v šk. roku 2017/2018

Exkurzia do múzea holokaustu

Pamiatku zosnulých si 47 žiaci a zamestnanci Súkromnej spojenej školy SEZ Krompachy pripomenuli na mieste smrti miliónov ľudí – v priestoroch koncentračného táboru v Osvienčime. Naša cesta sa začala 02. 11. 2017 v skorých ranných hodinách. Absolvovali sme sprevádzanú prehliadku tábora Auschwitz a Birkenau. Sprievodkyne nám ukázali baraky, priestory, v ktorých bývala stráž, ale aj väzni; videli sme väznice, sprchy či krematórium. Aj dnes, po viac ako 70 rokoch na tomto mieste cítiť bolesť, utrpenie a smrť. Exkurzia vo všetkých zúčastnených zanechala významnú stopu. Zostáva len dúfať, že sa súčasná aj nasledujúce generácie ľudí poučia a nebudú uznávať ideológie, následkom ktorých dochádzalo k masovým úmrtiam.
       História Osvienčimu siaha do obdobia druhej svetovej vojny, keď boli predovšetkým Židia a Rómovia, ale aj iní, masívne deportovaní s prísľubom lepšieho života v pracovnom tábore. Nikto z nich netušil, že necestuje za lepšou budúcnosťou, a že ho čaká takmer istá smrť v otrasných podmienkach v dôsledku vyhladovania, ťažkých prác, podchladenia či popravy v plynových komorách alebo znášanie experimentov Josefa Mengeleho.

Mgr. Katarína Šoltésová, Mgr. Slavomíra Kurillová Hubinská