Návrat na Akcie v šk. roku 2016/2017

Oslavy 100. výročia úmrtia Svetozára Hurbana Vajanského

5. októbra 2016 sme spolu so žiakmi I. CM a II. CM strávili predpoludnie namiesto školských lavíc v Základnej umeleckej škole v Krompachoch. Zúčastnili sme sa „Oslavy 100. výročia úmrtia Svetozára Hurbana Vajanského“. Spolu s ostatnými účastníkmi sme navštívili hrob Želmíry Lorencovej, rod. Hurbanky, na miestnom cintoríne, kde boli prednesené úvodné príhovory hostí a organizátorky. Slávnostná akadémia pokračovala v ZUŠ prezentáciou o živote a tvorbe Svetozára Hurbana Vajanského, o jeho rodine a o Viktorovi Lorencovi a jeho manželke Želmíre.
       Viktor Lorenc (1843 – 1915), strojný inžinier a priekopník vysokohorskej turistiky a cyklistiky na Slovensku, je známy historikom aj ako zať Dr. Jozefa Miloslava Hurbana. Jeho manželkou bola Želmíra Mária (1852 – 1878), jedna zo štyroch Hurbanových dcér.
       Hlavný inžinier krompašských železiarní a prvý český horolezec v Tatrách, Viktor Lorenc (Victor Lorenz) sa narodil na Morave v Kroměříži. Počas štúdií vo Viedni zoskupoval mladých technikov Čechov, Chorvátov a Poliakov do študentského združenia Slávia a ako mladý odborník začal pracovať v Krompachoch na Spiši. Vtedy si osvojil srdce krásnej Hurbanovej dcéry Želky.
       Viktor Lorenc je pochovaný pri svojej prvej manželke na našom cintoríne, v bývalej evanjelickej časti dnešného cintorína, na najvyššom mieste, odkiaľ sa týči obelisk.

Mgr. Slavomíra Kurillová Hubinská