Návrat na Akcie v šk. roku 2017/2018

Študentská kvapka krvi

Ľudská krv je nenahraditeľná. Človek môže dostať krv len od iného človeka, od dobrovoľného darcu. Každá zložka krvi má svoju osobitnú úlohu: červené krvinky prenášajú kyslík z pľúc do celého tela, krvná plazma obsahuje bielkoviny a z nich najvýznamnejšie sú protilátky, neodmysliteľné pre obranyschopnosť organizmu. Biele krvinky chránia človeka pred infekciou a ochoreniami, krvné doštičky zasa pomáhajú pri zastavení krvácania. Z krvi sa získavajú rozličné prípravky, ktoré sa používajú na liečbu viacerých ochorení. Z krvi jedného darcu možno vyrobiť lieky pre viac pacientov. Spracovaním krvnej plazmy sa získava celá škála liekov, ktoré sa nedajú nahradiť. Ľudia s poruchou zrážania krvi sú, napríklad, na niektoré z týchto liekov odkázaní celý svoj život. Bez darcov krvi by však ich liečba bola nemysliteľná.

Na našej škole sa bezpríspevkové darovanie krvi stalo už tradíciou, a tak sme už po druhý krát v tomto roku 24. 11. 2017 zorganizovali túto udalosť pod vedením Ing. Melánie Revickej a Mgr. Heleny Furmanovej.
        Na odber sa prihlásilo 16 študentov SSŠ SEZ Krompachy, z ktorých odber absolvovalo 11 študentov, a 5 pedagogickí zamestnanci - Ing. Ladislav Maturkanič – riaditeľ školy, učitelia a majstri odborného výcviku - Ing. Jana Trelová, Ing. Juraj Jánošík, Bc. Elena Ferenčáková a Marek Horváth.

Učiteľka Ing. Jana Trelová absolvovala 20. bezpríspevkový odber krvi, majstrovi odbornej výchovy Marekovi Horváthovi chýbajú tri odbery do získania diamantovej jánskeho plakety.

Už v predošlých ročníkoch sme zaznamenali aj účasť bývalých študentov školy a inak tomu nebolo aj teraz. Darovať krv prišiel aj bývalý študent našej školy – Ján Fedorek a štyria ďalší darcovia.

Ing. Melánia Revická