Návrat na Exkurzie v šk. roku 2016/2017

STM Košice - Sieň elektrických výbojov

V utorok 21.3.2017 sme so žiakmi I. CM a III. CM triedy navštívili novú expozíciu s názvom SIEŇ ELEKTRICKÝCH VÝBOJOV, ktorú prináša košické technické múzeum. Je to jedinečná možnosť zoznámiť sa s elektrostatikou a technikou vysokých napätí prostredníctvom dynamických ukážok a pokusov, v niektorých prípadoch aj s interaktívnym prístupom návštevníkov. Okrem informácií o vynálezcoch v oblasti silnoprúdovej elektrotechniky a elektroenergetiky sa tvorcovia expozície snažia návštevníkom umožniť priame stretnutie s fenoménom elektriny prostredníctvom funkčných dynamických exponátov. V chronologickom slede ide o elektrostatické generátory, rôzne typy Teslových transformátorov, Ruhmkorffov induktor, Marxov generátor, prístrojový transformátor napätia a iné.
       Okrem klasických demonštrácií účinkov statickej elektriny, bežne prevádzkovateľných aj v školských laboratóriách, sú v novej expozícii Slovenského technického múzea predvádzané až 80 cm iskrové výboje - umelé blesky z Teslovho transformátora smerované do Faradayovej klietky. Nezabudnuteľným zážitkom môže byť vlastná skúsenosť z jej účinkov - dokonalej ochrany pred nebezpečným napätím. Návštevníci sa tiež dozvedia, čo je to skin efekt, oboznámia sa s princípom iontového motora. Pozornosť priťahujú aj demonštrácie elektromagnetického vyfukovania elektrického oblúka (Jacobov rebrík) alebo efektné plazivé výboje na sklenenej bariére (Lichtenbergove obrazce).

MOV : Mgr. M. Lukáč a p. M. Mindžák​