Návrat na Exkurzie v šk. roku 2016/2017

Exkurzia Zlatá studňa

Dňa 12.05.2017 sme sa zo žiakmi I.B, II.B, III.B a I. N triedy boli na exkurzii vo firme „Zlatá studňa, s.r.o. Široké
       Firma vznikla v roku 1990. Založil ju Ján Šofranko so svojou manželkou. Prvá limonáda v návratnom sklenom obale opustila túto linku v marci 1991. Odvtedy firma postupne v piatich etapách vymieňala jednotlivé linky, stavala nové výrobné a expedičné haly, rozširovala sortiment a zvyšovala objem produkcie. Dnes patrí medzi najväčších producentov nealkoholických nápojov v SR. Zaoberá sa výrobou a distribúciou nealkoholických nápojov. Vyrába a distribuuje minerálne vody, ochutené limonády, ovocné sirupy , ovocné nápoje, do mnohých obchodných reťazcov.
       Hoci výrobca stolových vôd, limonád, džúsov a sirupov Ján Šofranko - Nápoje sídli v obci Široké v Prešovskom okrese, má už celoslovenské pôsobenie. Dôkazom toho je aj nový výrobný závod, ktorý spoločnosť otvorila začiatkom tohto roka v obci Dobrá Voda pri Trnave. Hlavnou obchodnou značkou spoločnosti je stolová voda Zlatá studňa. Spoločnosť má v súčasnosti k dispozícii 13-tisíc štvorcových metrov vlastných výrobno-skladovacích kapacít a výrobno-technologické zariadenia na európskej úrovni. Vo vlastných laboratóriách zabezpečuje pravidelné skúšanie a posudzovanie kvality a zdravotnej bezchybnosti vyrábaných produktov, ako aj surovín a polotovarov. Firma dosiaľ postavila dva nové závody na zelenej lúke – doma v Širokom a v Dobrej Vode. Aktuálne vyrába na piatich linkách od renomovaných výrobcov z Talianska, Švédska, Rakúska a Česka s celkovou hodinovou kapacitou 38-tisíc výrobkov.
       Žiaci v rámci zážitkového vyučovania sa dozvedeli, že v Širokom sa nealkoholické nápoje vyrábajú na báze cukrových sirupov, bez umelých farbív. Žiaci mali možnosť vidieť, nadúvanie fliaš, plnenie minerálnej vody do fliaš. Po firme nás sprevádzala pani Anna Adamová, ktorá nás oboznámila s históriou firmy, vysvetlila nám výrobu nealkoholických nápojov. Okrem výrobnej linky sme mali možnosť vidieť paletovanie, aj uskladnenie nápojov. Nápoje vyrobené v Širokom sa vyznačujú vysokou kvalitou, lahodnou chuťou a sviežou ovocnou vôňou. Sirupy bohatou ponukou príchutí ulahodia ozaj každému! Vyznačujú sa nielen svojou hustotou a vysokým podielom cukru, ale aj tým, že farbivá v nich obsiahnuté sú čisto prírodné. Vďaka starostlivo vyberaným surovinám vyrábajú sirupy vysokej kvality, ktoré potešia všetky vaše zmysly. Sú mimoriadne vhodné pre rôzne druhy miešaných nápojov, ako aj obľúbenou ingredienciou pri pečení ovocných dobrôt. K dispozícii je aj nová vyššia radu sirupov s 10% podielom ovocnej zložky alebo extraktom. Bez konzervantov. Bez umelých farbív a sladidiel. Šofocola je nápoj, vyrábaný na základe špeciálnej receptúry. Nápoje tejto značky sú charakteristické svojou unikátnou chuťou a vôňou. Šofocola je špecifický colový nápoj. Obsahuje prírodné farbiva, je bez náhradných sladidiel, obsahuje kofeín, je vynikajúcou zložkou pre rôzne miešané nápoje. Šofocola klasik je nápoj s bylinno - colovou chuťou, obsahuje bylinné extrakty , má odľahčenú charakteristickú vôňu. Šofocola ovocná je ovocný nápoj s ovocno-colovou chuťou, obsahuje jablkový koncentrát a má výraznú vôňu.

MOV: Bc. Janka Laciňáková