Návrat na Akcie v šk. roku 2018/2019

Tvorivé dielne

Dňa 25.10.2018 sme sa so žiakmi I.A, I.H, I.D a II.D triedy zúčastnili tvorivých dielní v Regionálnom centre remesiel UĽUV. Nachádza sa v zrekonštruovanej budove bývalého meštianskeho domu na Mäsiarskej ulici v Košiciach. Od r. 1999 systematicky organizuje vzdelávacie aktivity so zameraním na ľudovú umeleckú výrobu a remeslá pod názvom Škola remesiel ÚĽUV. Základnými formami vzdelávacích aktivít sú záujmové kurzy, tvorivé dielne, exkurzie, prednášky či semináre.
       Naši žiaci mali možnosť nahliadnuť do histórie remesla a vyskúšať si jednoduché remeselné techniky pri práci s prírodnými materiálmi. V drôtárskej dielni si dievčatá najprv vypočuli informácie o histórii drôtárstva na Slovensku a zoznámili sa s pracovnými pomôckami. Pod vedením lektorky Ivety Kažimírovej vyrobili drôtený náramok. V tkáčskej dielni dievčatá taktiež vyrábali ozdobný náramok, ale inou techniku a z iných materiálov, čo bolo dosť náročné na zručnosť a trpezlivosť. Výsledok ich práce ale stál za to – náramok z farebných priadzí. V rezbárskej dielni chlapci mali možnosť vyskúšať si prácu s rôznym náradím na opracovanie dreva. Vyrobili drevené vrtuľky, ktorej lietacie schopnosti ihneď aj vyskúšali. Všetky výrobky si žiaci ponechali ako suveníry. Regionálne centrum remesiel UĽUV má vo svojom programe aj ponuky iných vzdelávacích aktivít, na ktoré sa v budúcnosti určite prihlásime.

Ing. Mária Skupeková