Návrat na Akcie v šk. roku 2012/2013

Účelový kurz na Ochranu života a zdravia 2012

Ani sme sa nenazdali a už sú za nami letné prázdniny. Čas plný výletov, dovoleniek a letných zážitkov je neúprosne preč. Opäť sa začala škola a s ňou spojené každodenné povinnosti. Hneď v prvý týždeň sme pre žiakov tretích ročníkov zorganizovali trojdňový účelový kurz na ochranu života a zdravia s dennou dochádzkou. Počas neho žiaci získavajú teoretické i praktické informácie z oblasti civilnej ochrany, prvej pomoci, pohybu a pobytu v prírode i z technických činností a športov.
       Účelový kurz sa začal orientačným behom. Bola to previerka fyzických schopností našich mladých v teréne pri prekonávaní prírodných prekážok a teoretických vedomostí pri práci s mapou a buzolou. Päť kontrolných stanovíšť na trati dlhej 3 km najrýchlejšie našlo družstvo z III.M triedy v zložení: T. Richnavský, M. Švač, P. Kudelka a E. Antoš, a trasu zvládlo s časom 41 minút 32 sekúnd čím prekonali minuloročný najlepší čas o 11 minút.
       Druhý deň čakala na účastníkov kurzu odborná prednáška z prvej pomoci pod vedením MUDr. Márie Popadičovej (všeobecná lekárka pre deti a dorast). Pani doktorka nám prednášala aj minulý rok a môžem povedať, že žiakov zaujala nielen svojou profesionalitou, ale aj ľudským prístupom. Zaujímavé podanie dôležitých informácii doplnených vlastnými skúsenosťami oslovili žiakov aj tento rok. Deväťdesiatminútová prednáška doplnená praktickou ukážkou pri poskytovaní resuscitácie na makete, záchrana človeka pri dusení, šoku, bola potrebná nielen pre našich žiakov, ale aj my pedagógovia sme si inovovali potrebné informácie z prvej pomoci. Po prednáške zo zdravotnej prípravy tretiaci rozoznávali varovné signály pri vyhlasovaní mimoriadnych udalostí a zaoberali sa ďalšou problematikou podľa obsahového zamerania civilnej ochrany. Získané vedomosti z celého dňa preveril písomný test z prebranej problematiky. Jana Thurová z III.M získala najvyšší počet bodov v teste. Z 37 bodov, ktoré mohli v teste dosiahnuť, získala 36 b.
       Záver kurzu patril, tak ako každoročne, turistike v prírode. Turistický pochod v lokalite Volovské vrchy meral 9 km a s prevýšením 200 m patril do kategórie stredne náročných trás. Aj keď to bol posledný deň, žiaci mali stále dostatok síl, aby zvládli trasu na výbornú. Každá prechádzka na čerstvom vzduchu a v krásnej prírode osvieži myseľ a povzbudí telo. Mne ako vedúcej kurzu stačí na koniec všetkým, tak žiakom ako aj pedagógom, poďakovať za ochotu a vôľu pracovať. Myslím si, že hovorím za každého, keď poviem, že sme spolu absolvovali 3 dni plné krásnych emócií a spoločných zážitkov.

Mgr. Majláthová, telocvikárka