Návrat na Akcie v šk. roku 2016/2017

Exkurzia vo Viničkách v Tokajskej oblasti

Dňa 02.06.2017 som so súhlasom riaditeľa SSŠ SEZ Krompachy bola so žiakmi II.B, III.B, I. NS triedy na exkurzii vo Viničkách v Tokajskej oblasti , na strednej odbornej škole poľnohospodárskej a služieb na vidieku. Žiaci absolvovali odbornú prednášku o pestovaní viniča, výrobe vína , jeho skladovaní v pivniciach, servírovaní vína. Súčasťou odbornej prednášky bola ochutnávka vína. V tokajskej vinohradníckej oblasti pestujú tri odrody viniča a to Furmint, Lipovinu a Muškát žltý. V rámci ochutnávky žiaci mali možnosť posúdiť čírosť vína, viskozitu ( zostatkový cukor), s tým súvisiaca hustota vína, zmena farby. Téma je súčasťou sumativného hodnotenia.
       Účasť na exkurzii prispela k rozšíreniu a upevneniu vedomosti o pestovaní viniča, výrobe vína, žiaci sa naučili správne ochutnávať víno a správne charakterizovať jednotlivé druhy vína. Tokajská oblasť je našou najmenšou, ale zároveň najcennejšou vinohradníckou oblasťou. Je jednou z mála oblasti na svete, kde možno vypestovať hrozno na výrobu prírodne sladkých vín.
        Exkurzia prispela aj k upevneniu vzťahov učiteľ žiak a medzi žiakmi navzájom.