Valentínska kvapka krvi

Ľudská krv je nenahraditeľná. Človek môže dostať krv len od iného človeka, od dobrovoľného darcu. Každá zložka krvi má svoju osobitnú úlohu: červené krvinky prenášajú kyslík z pľúc do celého tela, krvná plazma obsahuje bielkoviny a z nich najvýznamnejšie sú protilátky, neodmysliteľné pre obranyschopnosť organizmu. Biele krvinky chránia človeka pred infekciou a ochoreniami, krvné doštičky zasa pomáhajú pri zastavení krvácania. Z krvi sa získavajú rozličné prípravky, ktoré sa používajú na liečbu viacerých ochorení. Z krvi jedného darcu možno vyrobiť lieky pre viac pacientov. Spracovaním krvnej plazmy sa získava celá škála liekov, ktoré sa nedajú nahradiť. Ľudia s poruchou zrážania krvi sú, napríklad, na niektoré z týchto liekov odkázaní celý svoj život. Bez darcov krvi by však ich liečba bola nemysliteľná
         Cieľom náborovej kampane Valentínska kvapka krvi je podporenie bezpríspevkového darcovstva krvi a získanie nových darcov prevažne z radov mladých ľudí. Kampaň organizuje Slovenský Červený kríž v spolupráci s Národnou transfúznou službou SR a hematologicko-transfúznymi oddeleniami nemocníc. Do druhej najväčšej náborovej kampane SČK, ktorá je už tradične spojená s Dňom zaľúbených, sa za uplynulých päť rokov zapojilo 130 645 dobrovoľných darcov, z toho bolo 23 420 prvodarcov. „Tento rok máme 23. ročník kampane. Vždy je podstatou prilákať a povzbudiť ľudí, aby sa na chvíľku zastavili a venovali trocha svojho času pre dobrú vec. Darovanie krvi je jednoduché a pritom nenahraditeľné“, hovorí Zuzana Rosiarová, generálna sekretárka SČK.
         Na našej škole sa bezpríspevkové darovanie krvi stalo už tradíciou, a tak sme už po druhý krát v školskom roku 2017/2018, dňa 9. 3. 2018 zorganizovali túto udalosť pod vedením Ing. Melánie Revickej a Mgr. Heleny Furmanovej.
         Na odber sa prihlásilo 13 študentov SSŠ SEZ Krompachy, z ktorých odber absolvovalo 11 študentov, a 6 pedagogických zamestnancov - Ing. Ladislav Maturkanič – riaditeľ školy, učitelia a majstri odborného výcviku - Ing. Jana Trelová, Ing. Juraj Jánošík, Mgr. Slavomíra Kurillová Hubinská, Bc. Elena Ferenčáková a Marek Horváth.Už v predošlých ročníkoch sme zaznamenali aj účasť bývalých študentov našej školy a inak tomu nebolo aj teraz. Darovať krv prišiel aj bývalý študent našej školy - Ján Fedorek.